İçeriğe geç

Alan adı nedir, ne işe yarar?

Sizin için alan adının (domain) ne demek olduğunu ve nasıl çalıştığını anlatan bir yazı hazırladık. Bu yazıyı okuduktan sonra alan adının ne olduğunu, neden ve nasıl kullanıldığı öğreneceksiniz. Hadi başlayalım. Alan adları internet protokolü veya kısaca ip adreslerinin daha kullanıcı dostu bir hale gelmesi için oluşturuldu. Seçilen isim ve noktadan sonra gelen uzantıdan oluşmaktadır. Anlaşılır bir örnek vermek gerekirse; sitemiz için atolyewebtasarim ismini seçmiştik. Uzantıyı da com olarak satin aldik ve atolyewebtasarim.com böyle ortaya çıkmış oldu.

Çok eskiden sadece ip adresleri vardı. Bir ip adresi internet üzerindeki her bilgisayara ve cihaza atanan eşsiz bir sayı dizisinden oluşmaktadır. İp adreslerini sokak adresleri gibi düşünebilirsiniz. Bir bilgisayarın internette nerede konumlandığını gösterir ve bilgilerin birbirine bağlı cihazlar arasında yolculuk etmesine yardım eder. Mesela 216.58.214.3 (Google.com.tr sitesinin ip adresi). Ancak bunun gibi ip adreslerini söylemesi pek de kolay değil. O zaman bir de internette bulmak istediğiniz her internet sitesi için bir sayı dizisi ezberlemeniz gerektiğini düşünün. Bunun mutlaka daha kolay bir yolu olmalı diye düşünüldü. Ve alan adı kavramı ortaya çıktı.

.com uzantılı alan adı
.com uzantılı alan adı

Alan adı sistemi veya kısa adı ile dns; .com gibi akılda kolayca kalan alan adlarını bilgisayarların iletişim için kullandığı ip adreslerine çevirir. Web tarayıcısına bir alan adı girdiğinizde tarayıcı bu alan adını kullanarak doğru ip adresini bulur ve karşılığında sizi bu ip adresine ilişkin web sitesine yönlendirir. Böylece örneğimizde verdiğimiz 216.58.214.3 ip adresi yerine google.com adresini hatırlamanız yeterli. Çok daha kolay değil mi? Şöyle düşünün. Alan adı cep telefonunuzun kişiler bölümündeki isimler gibidir. Bir kişi adına dokunduğunuzda telefonunuz otomatik olarak o kişi için kaydettiğiniz numarayı arar. Aradığınız kişinin nerede olduğunu bilmeniz veya telefon numarasını girmeniz gerekmez. Yalnızca kişi adına dokunursunuz ve telefon gerisini halleder. Uzun lafın kısası alan adlarını internetteki web sitelerini bulmanız için basit ve kullanıcı dostu bir yol sunar. Yetkili alan adı satıcılarından çeşitli uzantılarda alan adı satın alabilirsiniz. Günümüzde .com .net .org .info .com.tr .ist vb. neredeyse yüzlerce uzantı almak mümkün. Ancak .com veya .com.tr bir işletme için en iyi seçeneklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ahmet Kağan

Mesai saatleri içinde en kısa sürede, mesai saatleri dışında 6 saat içinde cevap verir.

Merhaba, Atölye Web Tasarım'a hoş geldiniz. Telegram aracılığıyla görüşmek için lütfen aşağıdaki düğmeye tıklayın.